Účesy a strihy vlasov podľa typu tváre

  • 24máj2021
  • Sisi Kurtákováhairstylist

Viete ktorého typu tváre ste nositeľkou?

Vhodne zvolené strihy vlasov zohrávajú dôležitú úlohu v tom, ako sa cítime ale aj to, ako pôsobíme na okolie. A verte, že dokážu ženu úplne zmeniť. Preto nepodceňujte svoj typ tváre, od neho totiž závisí, čo vám pristane najviac.

Základné typy tváre sú 4, a to: oválna, hranatá, okrúhla a trojuholníková. Určite ste sa stretli aj s ďalšími typmi, avšak, všetky ostatné sú odvodené práve od týchto.

1. Oválny typ tváre

Je široko-ďaleko známe, že tento typ tváre sa považuje za ideálny a vraj mu svedčí skoro všetko. Tvárička je súmerná, nepotrebuje zužovať, ani nič zakrývať. Dĺžka tváre je približne dvojnásobkom jej šírky.

Pristane jej dlhší i kratší strih dokonca aj bob, je už len na vás v ktorom z nich sa budete cítiť sama sebou a spokojná. Pokojne experimentujte. Ofinku si môžete dopriať taktiež, ibaže pri vašom ideálnom type tváre je to bezpredmetné.

2. Hranatý typ tváre

Vnímate ostrejšie črty svojej tváre? Vidíte v nej štvorec či obdĺžnik? Najskôr máte aj masívnejšiu bradu a sánku, široké čelo a výraznejšie lícne kosti. Každý hranatý typ tváre potrebuje zjemniť svoje obrysy.

V tom prípade vám pristane dlhá ofina a začesaná nabok. Ale ak nemáte vyššie čelo, hodí sa vám strih aj bez nej. Asymetrickou cestičkou tiež zjemníte ostré hrany svojej tváre. Vyhnite sa rovným a presným líniám, ktorými by ste docielili pravý opak.

Zvážte aj zvlnené účesy. Samotná dĺžka vlasov neovplyvňuje váš typ tváre, takže pokojne je len na vás ako krátke alebo dlhé vlasy si necháte.

3. Okrúhly typ tváre

Pre tento typ tváre sú typické okrúhle líčka, nevýrazná brada a kratšie čelo. Tvár má takmer rovnakú výšku aj šírku, preto je lepšie pestovať si dlhšie vlasy, ktoré ju predĺžia.

Najkratšia odporúčaná dĺžka vlasov je po bradu. Tiež jej bude svedčať cestička nabok či šikmá ofinka, ktorá jemne prekryje vyčnievajúce partie a odvedie pozornosť od širokých líc. Vhodné je aj mikádo alebo bob s dlhšími prednými partiami.

Čomu sa však určite vyhnite je rovná ofina, ktorá by len tvár skrátila, čím by vyzerala bucľatejšie. Veľmi objemné účesy nevyhľadávajte, skôr zvoľte dlhšie, rovné, nanajvýš jemne zvlnené vlasy.

Strih dokáže vyzdvihnúť váš štýl, no ak nie je správne zvolený, vie i poriadne ubrať z nášho „JA“.
Aj tým sa riadime v salóne SEES Hair, kde strihy vlasov a účesy tvoríme každému na mieru.

4. Trojuholníkový typ tváre

Ak máte širšie a vyššie čelo, výrazné líca a užšiu sánku, najskôr je váš typ tváre trojuholníkový. Špicatá a úzka brada je v tomto prípade asi najvýraznejšia.

Pre zjemnenie týchto čŕt skúste ofinku, ktorá navyše zakryje aj kúty, čo sú pri tomto type bežnou záležitosťou. Určite nevoľte hustú a rovnú ofinu, tá tvár rozšíri. Najlepšie ak bude zastrihnutá nabok, alebo prestrihaná na stred čela. Vďaka nej bude tvár pôsobiť menej ostro.

V oblasti brady pridajte objem, ktorý nebude upozorňovať na špicatú bradu. Voľte skôr účes, ktorý bude postupne zostrihaný s objemom od uší smerom dole. Vlny sú tiež dobrou voľbou, pretože opticky vám tvár rozšíria, a tým vyzdvihnete aj iné črty, ktoré chcete dostať do popredia.

Častým typom tváre je tiež srdcová alebo aj dlhá, tzv. predĺžená tvár

Dlhý typ tváre

Pre tento typ tváre je typické vyššie čelo, väčšia brada a výrazné lícne kosti. Tu si treba dávať pozor na to, aby účes ešte viac nepredĺžil tvár. Preto nie je vhodné nosiť príliš dlhé vlasy, ale ani chlapčenské strihy.

Najlepšie sú pre vás dĺžky vlasov asi po plecia, možno troška pod. Odporúčaná je aj ofinka, ktorá tvár opticky skráti.

V čom ale najlepšie budete vyzerať sú bohaté, objemné vlny, ktoré neupriamia pozornosť na dlhú tvár. Nezabúdajte, že ženy s podlhovastou tvárou vyzerajú prirodzene elegantne.

Srdcový typ tváre

Ostrá brada, úzke lícne kosti a vysoké čelo? Navyše tvár sa smerom k sánke zužuje do písmena „V“? S najväčšou pravdepodobnosťou máte srdcový typ tváre, ktorý je asymetrický a žiada sa niečím „rozbiť“.

Široké čelo vám ideálne zamaskuje šikmá ofinka a kľudne môže byť aj dlhšia. Upriamte pozornosť na inú časť tváre, napríklad na oči. Čo sa týka dĺžky vlasov, svedčať vám budú aj polodlhé či spostupnené strihy a hlavne vlny. Nebojte sa ani experimentovať. Pokojne si môžete dopriať aj kratšie, až chlapčenské strihy.

Cieľom správne zvoleného strihu je získať symetriu a príťažlivý vzhľad, v ktorom sa bude vaše „JA“ cítiť ozaj úžasne.

Hľadáte kaderníctvo Košice? Rezervujte si termín na strihy vlasov a účesy ešte dnes.